Αρχική Σελίδα / Επικαιρότητα / Ελλάδα / Ζ’ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ: “Η Δράμα και η περιοχή της κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο”!
Ζ’ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ: “Η Δράμα και η περιοχή της κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο”!

Ζ’ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ: “Η Δράμα και η περιοχή της κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο”!

1 Αστέρι2 Αστέρια3 Αστέρια4 Αστέρια5 Αστέρια (Χωρίς αξιολογήσεις)
Παρακαλώ περιμένετε ...

Η Ζ’ Επιστημονική Συνάντηση με θέμα: «Η Δράμα και η περιοχή της κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο: ενσωμάτωση, δεύτερη κατοχή, ανασυγκρότηση» θα διεξαχθεί  το τριήμερο 16,17,18 Νοεμβρίου 2018 στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας.

Το πρόγραμμα

Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου

17.30΄ – 18.30΄

Προσφώνηση από τον πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής, Δήμαρχο Δράμας, κ. Χριστόδουλο Μαμσάκο

Προσφωνήσεις – χαιρετισμοί

Ανακήρυξη επίτιμων δημοτών:

Νάσος Βαγενάς

Κωνσταντίνος Μπουραζέλης

Βράβευση ερευνητών:

Αθανάσιος Κάζης

Δημήτριος Πασχαλίδης

18.30΄-20.30΄

Το πλαίσιο, οι πηγές, τα ερωτήματα

Προεδρία: Νάσος Βαγενάς

Ευάνθης Χατζηβασιλείου,

«Παγκόσμιος Πόλεμος, περιφερειακές πραγματικότητες και τοπικότητα: επιστήμονες ενώπιον

πολλαπλών πιέσεων»

Αρετή Τούντα-Φεργάδη,

«Η Δράμα στη δίνη της διεθνούς πολιτικής (1916-1918)»

Στράτος Ν. Δορδανάς,

«Μεταξύ γερμανικής σφύρας και βουλγαρικού άκμονος: η Ανατολική Μακεδονία στους

στρατηγικούς σχεδιασμούς των Κεντρικών Αυτοκρατοριών (1914-1918)»

Τάσος Χατζηαναστασίου,

«Πηγές που αναμένουν τον Ιστορικό: η δεύτερη βουλγαρική κατοχή της Ανατολικής Μακεδονίας

μέσα από αδημοσίευτες εκθέσεις φορέων και αρχών προς την ελληνική κυβέρνηση»

Βλάσης Βλασίδης και Δήμητρα Πατρωνίδου,

«Η δεύτερη βουλγαρική κατοχή της Ανατολικής Μακεδονίας (1916-1918): μια πρώτη προσέγγιση

από τα βουλγαρικά κρατικά αρχεία»

Ημέρα 1 η

Σάββατο, 17 Νοεμβρίου

9.30΄-11.30΄ Η κατοχή – Α΄

Προεδρία: Νικόλαος Θ. Γεωργιάδης

Eyal Ginio,

«“The Bulgarians Return yet again to Kavala”: Refael Florentin’s Memoirs on the Bulgarian

Occupation during WWI»

Βασίλης Ριτζαλέος,

«“Μια εποχή δεινοπαθημάτων και αθλιότητας”: Οι εβραϊκές κοινότητες της Ανατολικής

Μακεδονίας κατά τη δεύτερη βουλγαρική κατοχή μέσα από την αλληλογραφία της Παγκόσμιας

Ισραηλιτικής Ένωσης»

Αικατερίνη Κουτουξιάδου,

«Εθνικά, παιδαγωγικά και σχολικής υποδομής ζητήματα στην εκπαίδευση της Δράμας

την περίοδο 1912-1918»

Μάγδα Παρχαρίδου,

«Έργα εκκλησιαστικής ζωγραφικής από την περιοχή της Δράμας (1913-1940):

πρώτες παρατηρήσεις»

Δημήτριος Πασχαλίδης,

«Υπόμνημα υπολοχαγού Βακκά Δ., επί των γεγονότων της παραδόσεως της Καβάλλας και λοιπής

Α. Μακεδονίας εις τους Γερμανοβουλγάρους»

11.30΄-11.50΄ Διάλειμμα

11.50΄-13.50΄ Η κατοχή – Β΄

Προεδρία: Δήμητρα Πατρωνίδου

Στράτος Κασμερίδης,

«Η ζωή στη Δράμα κατά τη δεύτερη βουλγαρική κατοχή (26 Αυγούστου 1916 έως 29 Σεπτεμβρίου

1918), μέσα από το συμβολαιογραφικό αρχείο του Β. Δημητρέσσα»

Αρχιμ. Γεράσιμος Βλατίτσης – Νικόλαος Θ. Γεωργιάδης,

«Η βουλγαρική κατοχή 1916-1918 στον Ξηροπόταμο Δράμας»

Νάσος Βαγενάς,

«Βίος και θάνατος (1917) του ιερέα Ιωακείμ Παπαϊωακείμ»

Γιάννης Γκλαβίνας,

«Η στάση του μουσουλμανικού πληθυσμού της Ανατολικής Μακεδονίας κατά τη διάρκεια της

βουλγαρικής κατοχής (1916 – 1918) και η αντίδραση της ελληνικής διοίκησης μετά τον Σεπτέμβριο

του 1918»

Άγγελος Συρίγος,

«Σχέσεις Βουλγάρων και Τούρκων στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη από το τέλος

των Βαλκανικών Πολέμων μέχρι και το 1922»

Ημέρα 2 η

17.00΄-18.20΄ Οι κατοχικές δυνάμεις

Προεδρία: Δημήτριος Πασχαλίδης

Nicole Immig,

«Στρατιώτης, πιλότος και τουρίστας: O Γερμανός ταγματάρχης Ernst von Falkenhausen στο

Μακεδονικό Μέτωπο»

Πασχάλης Παλαβούζης,

«Αεροδρόμιο Δράμας (1916-1918): παράγοντας στρατιωτικής ισχύος»

Αθανάσιος Κάζης,

«Οι Έλληνες στο Γκαίρλιτς»

18.20΄-18.30΄ Διάλειμμα

18.30΄-20.30΄ Η ανθρωπιστική κρίση – η ανασυγκρότηση

Προεδρία: Γεωργία Μπακάλη

Νίκος Ανδριώτης,

«Πρακτικές και θεσμοί περίθαλψης και ανασυγκρότησης στην Ανατολική Μακεδονία,

και ειδικότερα στη Δράμα (1918-1921)»

Ιάκωβος Μιχαηλίδης και Νίκος Μισολίδης,

«Το έργο του Αμερικανικού Ερυθρού Σταυρού στην Ανατολική Μακεδονία (1918-1919)»

Δήμητρα Χατζηδημητρίου,

«Ανθρωπιστικές δράσεις στην απελευθερωμένη Ανατολική Μακεδονία, 1918-1919»

Κυριάκος Λυκουρίνος,

«Τα ορφανά και τα απαχθέντα από τους Βουλγάρους παιδιά στην Ανατολική Μακεδονία κατά τη

διάρκεια της κατοχής και μετά την απελευθέρωση, 1916-1921: οι δράσεις για την περισυλλογή και

την περίθαλψή τους»

Κατερίνα Γαρδίκα,

«Η περιοχή της Δράμας, χώρος ελονοσιολογικής έρευνας μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο»

Κυριακή, 18 Νοεμβρίου

9.30΄-10.50΄ Κοινωνικές και πολιτικές εξελίξεις μετά την απελευθέρωση

Προεδρία: Βασίλης Ριτζαλέος

Γεωργία Μπακάλη,

«Η εμπειρία της δεύτερης βουλγαρικής κατοχής στον λόγο των επαγγελματικών και εργατικών

σωματείων (1918-1921): η εγχάραξη του τραύματος και η αποσιώπηση»

Αλέξανδρος Δάγκας,

«Στις απαρχές του κομμουνισμού στην Ανατολική Μακεδονία: κοινωνικοί και πολιτιστικοί βίοι

των αγροτών και εργατών»

Ηλίας Νικολακόπουλος,

«Οι εκλογές του 1920 στην περιφέρεια Δράμας και Καβάλας»

10.50΄-11.10΄ Διάλειμμα

11.10΄-13.00 Η μνήμη

Προεδρία: Βασίλειος Μεσσής

Κορνηλία Τρακοσοπούλου-Τζήμου,

«Η οθωμανική αρχιτεκτονική της Δράμας: ανιχνεύοντας την οθωμανική κληρονομιά κατά τον

Μεσοπόλεμο»

Bασίλειος Κατσαρός,

«Ζημίαι των βυζαντινών αρχαιοτήτων στη Μακεδονία κατά τη διάρκεια των πολέμων και ιδίως

της βουλγαρικής κατοχής στην περιοχή»

Δέσποινα Χαρίτου,

«Tα οχυρωματικά έργα του Μεγάλου Πολέμου στην περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας.

Μαρτυρίες και Αρχιτεκτονικά κατάλοιπα»

Μιχάλης Λυχούνας,

«Αναζητώντας την κατοχή 1916-1918 στο μνημονικό τοπίο: ηχηρές σιωπές»

Ημέρα 3 η

Κατάλογος συμμετεχόντων

  • Αναστασία Αβράμη, Διευθύντρια 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Αθανασίου Δράμας
  • Νίκος Ανδριώτης, Διδάκτωρ Ιστορίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Νάσος Βαγενάς, Ομότιμος καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Βλάσης Βλασίδης, Επίκουρος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
  • Αρχιμανδρίτης π. Γεράσιμος Βλατίτσης
  • Κατερίνα Γαρδίκα, Αναπληρώτρια καθηγήτρια, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Νικόλαος Θ. Γεωργιάδης, Διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Γιάννης Γκλαβίνας, Διδάκτωρ Νεότερης Ιστορίας, ΑΠΘ – αρχειονόμος στην Κεντρική Υπηρεσία των Γενικών

Αρχείων του Κράτους

  • Αλέξανδρος Δάγκας, Καθηγητής, ΑΠΘ
  • Στράτος Ν. Δορδανάς, Επίκουρος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
  • Eyal Ginio, Associate Professor, The Hebrew University of Jerusalem
  • Nicole Immig, Professor, Bosporus University, Istanbul
  • Αθανάσιος Κάζης, Συλλέκτης
  • Στράτος Κασμερίδης, Οικονομολόγος-ερευνητής
  • Bασίλειος Κατσαρός, Ομότιμος καθηγητής, ΑΠΘ – επίτιμος διδάκτωρ, ΔΠΘ
  • Αικατερίνη Κουτουξιάδου, Διδάκτωρ Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο
  • Κυριάκος Λυκουρίνος, Ιστορικός, π. προϊστάμενος στα Γενικά Αρχεία του Κράτους- Αρχεία Ν. Καβάλας
  • Μιχάλης Λυχούνας, Αρχαιολόγος, προϊστάμενος Τμήματος Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων και

Μουσείων Εφορείας Αρχαιοτήτων Καβάλας

  • Χριστόδουλος Μαμσάκος, Δήμαρχος Δράμας, πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής
  • Βασίλης Μεσσής, Φιλόλογος, διδάκτωρ Βυζαντινής Αρχαιολογίας, ΑΠΘ
  • Νίκος Μισολίδης, Υποψήφιος διδάκτωρ Σύγχρονης Ιστορίας, ΑΠΘ
  • Ιάκωβος Μιχαηλίδης, Αναπληρωτής καθηγητής, ΑΠΘ
  • Γεωργία Μπακάλη, Διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, ΑΠΘ
  • Κωνσταντίνος Μπουραζέλης, Ομότιμος καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Ηλίας Νικολακόπουλος, Ομότιμος καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Πασχάλης Παλαβούζης, Διευθυντής 1ου ΕΠΑΛ Καβάλας, ερευνητής αεροπορικής – στρατιωτικής ιστορίας
  • Ιωάννης Παπουτσής, MSc Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων, ΕΑΠ, πρόεδρος του Κέντρου Πολιτιστικής

Ανάπτυξης Ανατολικής Μακεδονίας

  • Μάγδα Παρχαρίδου, Διδάκτωρ Βυζαντινής Αρχαιολογίας, ΑΠΘ – προϊσταμένη τμήματος ΒΜΑΜ, ΕΦΑ Κιλκίς
  • Δημήτριος Πασχαλίδης, Δάσκαλος, τ. σχολικός σύμβουλος Π. Ε., ερευνητής
  • Δήμητρα Πατρωνίδου, Διδάκτωρ Ιστορίας της Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
  • Βασίλης Ριτζαλέος, Φιλόλογος, Διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, ΑΠΘ
  • Άγγελος Συρίγος, Αναπληρωτής καθηγητής, Πάντειο Πανεπιστήμιο
  • Χριστίνα Τερζοπούλου, Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας, MEd, υποψήφια διδάκτωρ Αγγλικής Φιλολογίας

Πανεπιστημίου Νεόφιτ Ρίλσκι, Μπλαγκόεβγραντ

  • Αρετή Τούντα-Φεργάδη, Ομότιμη καθηγήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο
  • Κορνηλία Τρακοσοπούλου-Τζήμου, Διδάκτωρ αρχιτέκτων μηχανικός, επ. διευθύντρια ΥΠΠΟΑ
  • Δέσποινα Χαρίτου, Αρχαιολόγος, υποψήφια διδάκτωρ Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών

Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

  • Τάσος Χατζηαναστασίου, Διδάκτωρ Σύγχρονης Ιστορίας, ΑΠΘ
  • Ευάνθης Χατζηβασιλείου, Καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Δήμητρα Χατζηδημητρίου, Φιλόλογος, MA στη Φιλοσοφία, ΑΠΘ
  • Γεώργιος Ψαρράς, πρόεδρος ΔΕΚΠΟΤΑ Δήμου Δράμας

Επιστημονική Επιτροπή

Πρόεδρος:

Ευάνθης Χατζηβασιλείου

Μέλη:

Νάσος Βαγενάς

Νικόλαος Θ. Γεωργιάδης

Βασίλειος Μεσσής

Γεωργία Μπακάλη

Δημήτρης Πασχαλίδης

Δήμητρα Πατρωνίδου

Βασίλειος Ριτζαλέος

Οργανωτική Επιτροπή

Πρόεδρος:

Χριστόδουλος Μαμσάκος

Μέλη:

Γεώργιος Ψαρράς

Αναστασία Αβράμη

Ιωάννης Παπουτσής

Δημήτριος Πασχαλίδης

Δήμητρα Πατρωνίδου

Χριστίνα Τερζοπούλου

Γραμματεία

Υπεύθυνη Γραμματείας

Ηρώ Ασήκογλου

Μέλος:

Δημήτριος Γεμενετζής