Αρχική Σελίδα / Για τον Άνδρα / Αθλητικά / ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ: 3ος ο Καβαλιώτης αθλητής του ΟΚΑΚ στο 34ο Διεθνή Μαραθώνιο!
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ: 3ος ο Καβαλιώτης αθλητής του ΟΚΑΚ στο 34ο Διεθνή Μαραθώνιο!

1 Αστέρι2 Αστέρια3 Αστέρια4 Αστέρια5 Αστέρια (Χωρίς αξιολογήσεις)
Παρακαλώ περιμένετε ...

Νέα μεγάλη επιτυχία για τον εξαιρετικό αθλητή του ΟΚΑΚ, Δημοσθένη Ευαγγελίδη που τερμάτισε 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου.

Παράλληλα κατεγάγη 13ος στη γενική κατάταξη του 34ου διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας, όπου νικητής ήταν ο  Λούκα Ρότις Λουμπουάν από την Κένυα με με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

Το προσωπικό του ρεκόρ είναι 2.08.12.

• Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης (8ος στη συνολική κατάταξη) με χρόνο 2 ώρες, 24 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα.
  • Δεύτερος πανελληνιονίκης ήταν ο Κώστας Γκελαούζος και
  • Tρίτος ο Καβαλιώτης Δημοσθένης Ευαγγελίδης με χρόνο 2:29:40.

Ο σπουδαίος δρομέας του ΟΚΑ Καβάλας ζει στη Βρετανία τα τελευταία χρόνια εξασκώντας το επάγγελμα του γιατρού.

«Για ακόμα μία χρονιά έμεινα στην 3η θέση αλλά δεν έχω παράπονο, όλα πήγαν καλά. Γίνομαι πλέον 40 και δε μπορώ να ζητήσω και πολλά περισσότερα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος.», δήλωσε ο Καβαλιώτης αθλητής.