Αρχική Σελίδα / Για τον Άνδρα / Αθλητικά / ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΡΙΟ 2016: Σαρώνουν τα μετάλλια οι Έλληνες αθλητές!
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΡΙΟ 2016: Σαρώνουν τα μετάλλια οι Έλληνες αθλητές!

1 Αστέρι2 Αστέρια3 Αστέρια4 Αστέρια5 Αστέρια (Χωρίς αξιολογήσεις)
Παρακαλώ περιμένετε ...

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε η Ελλάδα με τον Παύλο Μάμαλο στην άρση βαρών σε πάγκο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ με 238 κιλά και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -107 κιλών!Ο Μάμαλος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 233, 234 και 238 κιλά, ενώ προσπάθησε για το παγκόσμιο ρεκόρ στα 243.5 κιλά χωρίς επιτυχία.

Αυτό είναι το δέκατο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και τρίτο χρυσό μετά απ’ αυτά των Μανώλη Στεφανουδάκη στο ακόντιο και Θανάση Κωνσταντινίδη στη σφαίρα.

Xρυσός Παραολυμπιονίκης στη σφαίρα στην κατηγορία F53 αναδείχθηκε και o Σε Τζον Φερνάντες.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 8.44 μέτρα, πήρε την πρώτη θέση δίνοντας στην χώρα μας το 11ο μετάλλιο και 4ο χρυσό στη διοργάνωση των Παραολυμπιακών αγώνων του Ρίο. Στη δεύτερη ο Σκοτ Σέβερν από τις ΗΠΑ με βολή στα 8.37 μέτρα και στην τρίτη ο Ασαντολάχ Αζίμι από το Ιράν με βολή στα 8.14 μέτρα.

Τέταρτο χρυσό για την Ελλάδα: Ο Φερνάντες στη σφαίρα

Επιπλέον, η εθνική ομάδα στο μπότσια (Άννα Ντέντα, ο Νίκος Πανανός και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης), ανέβηκε και πάλι στο βάθρο αφού κέρδισε άνετα την Σινγκαπούρη στον μικρό τελικό με σκορ 8-1 και μετά το Χρυσό στο Λονδίνο, κατέκτησε τώρα το Χάλκινο μετάλλιο.

2016 09 12T165222Z 1955361711 HT1EC9C1AUWQ9 RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO BOCCIA

Τα δύο χρυσά μετάλλια των Παύλου Μάμαλου και Σε Τζον Φερνάντες ανέβασαν κατά 7 θέσεις την Ελλάδα στον πίνακα μεταλλίων των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.